Czy rekuperator rozwiąże zaostrzenie przepisów budowlanych?

Według aktualnych przepisów, nieodnawialna energia pierwotna (współczynnik EP) dla budynku jednorodzinnego nie może przekraczać wartości 95 kWh/(m2*rok). Zmieni się to przy wprowadzeniu nowych przepisów WT2021, od 1 stycznia 2021 rozporządzenie w sprawie warunków technicznych zobowiązuje Energii Pierwotnej do 70 kWh(m2*rok), a idealnym urządzeniem, które pomoże w spełnieniu wymogów jest rekuperator.

Rekuperator to idealne urządzenie, które pomoże spełnić wymogi budowlane

Producent-pomp-ciepła-wentylacji-mechanicznej-Flexit-Polska

Dlaczego zaostrzane są przepisy?

Współczynnik EP dla budynku określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej, czyli na przykład węgiel potrzebny na produkcję prądu. Współczynnik EP definiuje/ określa zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej, zużyciem energii w gospodarstwie domowym potrzebnej na ogrzewanie, gotowanie, podgrzewania wody, oświetlenie, wentylację itp. 

Według UE, gospodarstwa domowe są w znacznym stopniu odpowiedzialne za udział w zużyciu energii elektrycznej i to aż nawet w ponad 40%. W latach 2005–2016 nastąpiła poprawa efektywności energetycznej w ogrzewaniu pomieszczeń m. in. dzięki zastosowaniu bardziej wydajnych urządzeń elektrycznych, (takich jak pompy ciepła)  co przyczyniło się do zmniejszenia ogólnego zużycia energii w sektorze gospodarstw domowych.

Paradoksalnie, w latach 2018 – 2019 zużycie energii w gospodarstwach domowych wzrosło o 4% oraz 3% w porównaniu do poprzednich lat.
Czy zgadniecie dlaczego? 
KOMFORT zmiany stylu życia i zwiększenie komfortu ludzi = dwie/trzy łazienki, dmuchane jacuzzi, wanny, ale najbardziej przyczyniła się większa pożądana temperatura w domach . 

Przepisy wymagające efektywności energetycznej nie były do tego czasu na tyle znaczące, aby przeciwdziałać tym skutkom. Od 31. Grudnia 2020 roku w Polsce zaczną obowiązywać zaostrzone wymogi efektywności energetycznej dla wszystkich nowo powstających budynków. Nowe przepisy będą charakteryzować się lepszą izolacją, a więc niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną o 20% co w efekcie obniży produkcję prądu i CO2. 

Odpowiada to trendowi rynku – większy komfort (wyższa temperatura, większe zużycie ciepłej wody, itp. ) jednocześnie obniżając rachunki za prąd. 

Zaostrzone warunki techniczne będą dotyczyć m.in. współczynnika przenikania ciepła, ścian zewnętrznych i dachów. Okna i drzwi będą musiały również spełnić ostrzejsze wymagania. 

Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będzie wymagać zastosowania urządzeń energooszczędnych, to jest takich które energetycznie wykorzystują dostarczaną do nich energię i przetwarzają ją na energie cieplną = rekuperator, pompa ciepła. 

Rekuperator podnosi poziom komfortu jednocześnie obniżając rachunki

Na czym polegają zmiany w przepisach?

 • Współczynnik przenikania ciepła (U)
  • Najważniejszym aspektem technicznym którego dotyczą zmiany w przepisach budowlanych jest współczynnik przenikania ciepła (U). 
  • Najbardziej te zmiany dotkną okien oraz drzwi, których współczynnik U przed zmianami musiał wynosić odpowiednio 1,5 W/m²K oraz 1,3 W/m²K. 
Już za parę miesięcy parametr ten zmieni się na 1,3 W/m²K i na 1,1 W/m²K. 
 • Czym niższy współczynnik (U) tym mniej ciepła ucieka z budynku i o tyle mniejsze są straty ciepła, a zapotrzebowanie na energię elektryczną jest mniejsze.. 

 

 • Energia pierwotna EP
  • Nieodnawialna energia pierwotna budynku zależy od jego konstrukcji i sposobu ogrzewania, ale w dużym stopniu również od rodzaju paliwa. Wyobraźmy sobie dom ogrzewany węglem – trzeba go wydobyć, przetransportować, zmagazynować i dostarczyć do odbiorcy. Każdy z tych etapów wymaga jakas forme energii ( np. paliwo do samochodu którym przywieziemy węgiel do domu klienta) 
Współczynnik EP od 01 stycznia 2021 roku zostaje zmniejszony z poziomu 95 kWh/(m²rok) do 70 kWh/(m²rok). 

Jak to rozwiązuje rekuperator?

Czynników współczynnika EP jest wiele, na przykład lokalizacja budynku, izolacja budynku, architektura budynku, ale również rodzaj wentylacji.

Dla zdrowego funkcjonowania, dorosły człowiek potrzebuje świeże powietrze w ilości pomiędzy 22 – 33m3/h. Oznacza to, że przy 4 osobowej rodzinie, musimy do domu dostarczać min. 100m3/h świeżego powietrza. Jeśli mamy za słabą wentylację grawitacyjną, otwieramy okno. W jednym i w drugim przypadku unika ciepło i wychładzamy tak dom co nam zwiększa współczynnik EP. 

Pewnie to znacie: “Zamknij to okno, zimno jest!”
Bez rekuperatora są tylko dwie opcje, albo “śmierdzi” , albo jest “zimno” 🙂 

Rekuperator rozwiąże wszystkie te problemy jednocześnie:

 • dostarcza 24/7 czyste powietrze do domu
 • eliminuje przy tym straty ciepła dzięki wymiennikowi, (odzysk ciepła)
REKUPERATOR NIE JEST ŹRÓDŁEM CIEPŁA Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją (rekuperator)  nie musimy już więcej otwierać okna,  jednak do domu mamy dostarczane świeże powietrze, bez utraty ciepła. Rekuperator dostarcza świeże i czyste powietrze – eliminując przy tym straty ciepła.

Kogo dotyczą zmiany?

 • wszyscy którzy do 31.12.2020 roku nie zdążyli zdobyć potrzebnych wniosków i pozwoleń na budowę
 • jeśli do 31 grudnia br. udało Ci się zdobyć takie pozwolenie, nie będzie potrzeby wprowadzania nowych wytycznych (jednakże mocno do tego zachęcamy gdyż wpływa to pozytywnie na nasze środowisko oraz niższe rachunki) 

Co teraz?

Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna – rekuperator:

 • obniża współczynnik EP
 • zabezpieczy świeże powietrze i zdrowe warunki dla ciebie i twojej rodziny
 • eliminuje straty ciepła powstające przy wietrzeniu oknami oraz wentylacją grawitacyjną
 • rezultatem jest świeże i czyste powietrze, bez straty ciepła = obniżenie rachunków 

Skontaktuj się z profesjonalistami FLEXIT, a pomożemy Ci dobrać odpowiedni rekuperator.

ARTYKUŁ SIĘ SPODOBAŁ? PODZIEL SIĘ NIM Z INNYMI!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Czy jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Masz dodatkowe pytania?

flexit-zespol