FLEXIT Polska – Norweski Producent Rekuperatorów i Pomp Ciepła

Czyszczenie rekuperacji: jak czyścić, konserwować rekuperator i jak często to robić?

czyszczenie rekuperacji

Jak dbać o rekuperator?

Wymiana filtrów w rekuperatorze to klucz do sukcesu

Najłatwiejszy i zarazem najprzyjemniejszy sposób na utrzymanie dobrego poziomu czystości naszego urządzenia, które dostarcza nam świeże powietrze i dba o nasze zdrowie. Elementy filtrujące powietrze znajdują się w każdym rekuperatorze, jednakże mogą się różnić swoim poziomem filtracji zanieczyszczeń.

Zalety regularnej wymiany filtrów:

 • Poprawa jakości powietrza – Filtry wentylacyjne są zaprojektowane, aby zatrzymywać zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki roślinne, alergeny, dym i bakterie, przed wprowadzeniem powietrza do pomieszczeń. Wymiana filtrów w rekuperatorze zapewnia, że zanieczyszczenia nie gromadzą się w systemie wentylacyjnym i nie są rozprowadzane w powietrzu w pomieszczeniach.

 • Poprawa wydajności wentylacji – Czyste filtry umożliwiają przepływ powietrza przez system wentylacyjny z mniejszym oporem. Dzięki temu wentylacja działa bardziej wydajnie, co oznacza, że powietrze jest wymieniane w pomieszczeniach szybciej i w większej ilości.

 • Oszczędność energii – Czyste filtry pomagają zmniejszyć opór w systemie wentylacyjnym, co pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do jego funkcjonowania. Zmniejszenie oporu wpływa również na dłuższą żywotność silników wentylacyjnych, co przekłada się na mniejsze koszty utrzymania i naprawy systemu wentylacyjnego.

Zrób to sam, czyli samodzielne czyszczenie wentylacji mechanicznej w domu

Jak często czyścić rekuperator?

Skoro system wentylacji mechanicznej przez dwadzieścia cztery godziny na dobę sprawia, że czujesz się komfortowo w swoich czterech kątach to warto zadbać również, by urządzenie „czuło” się czysto. Na szczęście odpowiednie podzespoły dbają oto, abyśmy nie musieli robić tego codziennie, a jedynie raz na jakiś czas zajrzeć do środka urządzenia i odpowiednio je wyczyścić.

Teraz trzeba zadać sobie pytanie, czym czyścić rekuperator? Częstotliwość czyszczenia rekuperacji jest zależna od wielu czynników, m.in od użytej technologii w urządzeniu oraz możliwości dostępu do poszczególnych elementów. Najczęściej wystarczy zwykły ręcznik oraz materiały czyszczące codziennego użytku.

Konserwacja rekuperatora z systemem EasyClean+

system EasyClean od Flexit

Czym jest system EasyClean+?

System EasyClean+ sprawia, że sprawdzenie wnętrza rekuperatora nigdy nie było tak proste. Nasza autorsko opracowana technologia pozwala na podgląd nawet najdalszych zakamarków urządzenia. Polega on na rozsądnym położeniu podzespołów, dzięki którym mamy możliwość wyczyszczenia każdego pojedynczego sprzętu. Każdy element jest postawiony na konstrukcji szynowej, dzięki czemu konserwacja rekuperatora jest łatwiejsza. Wszystkie komponenty można wysunąć w celu utrzymania porządku w środku.

Krok po kroku – jak wyczyścić rekuperator z technologią EasyClean+

 • Krok 1: Zachowaj podstawy bezpieczeństwa

Jak każde urządzenie elektryczne w połączeniu z nieodpowiednimi substancjami (np. z cieczą) może powodować duże zagrożenia dla zdrowia lub życia, dlatego przed zabraniem się do próby wyczyszczenia urządzenia najpierw zadbaj o to, by nie stało się nic, co by mogło Ci zagrozić. Czynności, które musisz wykonać są zależne od tego, co dokładnie chcesz zrobić w środku urządzenia. Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić rekuperator, najpierw je wyłącz, a następnie odetnij całkowicie od prądu.

Uwaga: Jeśli zależy Ci tylko na wymianie filtrów, wyłączenie urządzenia i odłączenie go od prądu nie jest wymagane.
 • Krok 2: Sprawdź filtry

Aby się do nich dostać nie trzeba dużo szukać, gdyż filtry to elementy, które widnieją na pierwszym planie w środku wentylacji mechanicznej. Jedyne, co musisz zrobić, to wyciągnąć stare filtry i włożyć nowe. Warto pamiętać, że wymiana starej, zabrudzonej filtracji w odpowiednim czasie przekłada się na przedłużoną gwarancję, która może trwać nawet 5 lat. Warunki gwarancyjne mówią, że wystarczy raz do roku wymienić filtry, jednakże dla waszego komfortu nasza aplikacja Flexit GO przypomina o tym raz na pół roku.

 • Krok 3: Sprawdź czystość pozostałych podzespołów

Czyszczenie rekuperacji nie jest codzienną czynnością. Tak naprawdę czystość innych elementów należy sprawdzać w tym samym okresie, kiedy przychodzi czas wymiany filtrów. Rekuperator to urządzenie, które ma działać w ciszy, a codzienna ingerencja człowieka powinna odbywać się tylko przez aplikację, zmieniając ustawienia pod siebie. (Lub raz na jakiś czas, jeśli użyje się opcji harmonogramu). Po zrobionym oglądzie wnętrza i określenia poziomu brudu można przystąpić do czyszczenia wentylacji mechanicznej.

 • Krok 4: Wyciągnij brudne komponenty i umyj pod ciepłą wodą

Czyszczenie rekuperatora Flexit nie jest skomplikowanym procesem, wystarczy wyciągnąć zanieczyszczone podzespoły i umyć je ciepłą wodą, a następnie z powrotem włożyć je do urządzenia.

 • Krok 5: Oddychaj czystym powietrzem

system wentylacji

Czym da się wyczyścić system przewodów wentylacyjnych?

 • Wysokie ciśnienie – Czyszczenie pod wysokim ciśnieniem to skuteczna metoda usuwania zanieczyszczeń z systemu wentylacyjnego. Do tego celu stosuje się specjalne urządzenia, które umożliwiają dokładne oczyszczenie rur i kanałów wentylacyjnych.

 • Czyszczenie ultradźwiękowe – Jest to nowoczesna metoda czyszczenia, która polega na zanurzeniu elementów wentylacyjnych w specjalnym roztworze i oczyszczeniu ich za pomocą fal ultradźwiękowych. Ta metoda zapewnia bardzo dokładne czyszczenie i dezynfekcję, jednak jest droższa niż pozostałe metody.

Ważne jest, aby czyszczenie wentylacji mechanicznej było wykonywane przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i wiedzę. Nieprawidłowe czyszczenie lub zastosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może spowodować uszkodzenie systemu wentylacyjnego, lub wyzwolić toksyczne substancje chemiczne, które będą szkodliwe dla zdrowia.

Jak zbadać jakość powietrza w domu?

Metody sprawdzania jakości powietrza

Jakość powietrza w domu jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Aby zbadać jakość powietrza w domu, można wykonać kilka prostych kroków:

 • Obserwacja – warto zwrócić uwagę na objawy, takie jak kaszel, kichanie, ból głowy, suchość w gardle, problemy z oddychaniem lub zmęczenie. Te objawy mogą być spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w domu.

 • Czujniki – można zainstalować w domu specjalne czujniki, które pomiarują stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Dzięki tym czujnikom można monitorować poziom pyłów, zanieczyszczeń chemicznych i innych szkodliwych substancji.

 • Testowanie powietrza – istnieją specjalne laboratoria, które oferują testowanie jakości powietrza w domu. Należy pobrać próbkę powietrza i przesłać ją do laboratorium. Wyniki testów pozwolą na określenie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu.

 • Ocena źródeł zanieczyszczeń – warto ocenić źródła zanieczyszczeń w domu, takie jak źle działająca wentylacja, zanieczyszczenia związane z użytkowaniem urządzeń AGD czy też szkodliwe substancje zawarte w materiałach budowlanych. W przypadku wykrycia źródła zanieczyszczeń, należy podjąć odpowiednie kroki, aby je usunąć lub zminimalizować ich wpływ.

 • Wizyta u specjalisty – jeśli nie jesteśmy pewni, jakie kroki podjąć w celu poprawy jakości powietrza w domu, warto skonsultować się z profesjonalistą. Specjaliści w dziedzinie wentylacji, inżynierii środowiska lub nauk medycznych mogą pomóc w diagnozowaniu problemów i proponowaniu rozwiązań.

W przypadku stwierdzenia problemów z jakością powietrza w domu warto podjąć działania w celu poprawy sytuacji. Można zastosować różne metody, takie jak poprawa wentylacji, korzystanie z oczyszczaczy powietrza, wybieranie bezpiecznych materiałów budowlanych czy też zmiana nawyków użytkowników domu (np. palenie w kominku tylko odpowiednim paliwem).

ARTYKUŁ SIĘ SPODOBAŁ? PODZIEL SIĘ NIM Z INNYMI!

Czy jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Masz dodatkowe pytania?

flexit-zespol