EcoNordic – najtańsza produkcja wody użytkowej na rynku

Pompa ciepła, która utrzymuje niesamowitą 100% wydajność grzewczą do -8 ° C i przy temperaturach -21 ° C, spadnie tylko o 0,5 kW!

Na rynku jest niekończąca się liczba producentów pomp ciepła i systemów wentylacyjnych. Pytanie jest natomiast takie, kiedy które urządzenie zastosować i czego w naszym domu chcemy lub potrzebujemy.
W pierwszej kolejności skupmy się jednostce rekuperacji. Dlaczego? Poniewaz Econordic, to zintegrowany system jednostki rekuperacji, ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej. Skupmy się jednak tylko na jednym – na jakości powietrza. 

Głównym celem zastosowania jednostki rekuperacyjnej jest uzyskanie zdrowego, czystego, świeżego powietrza, przy braku straty  ciepła w domu.

Mając 50 lat doświadczenia jako producent jednostek rekuperacyjnych w Skandynawii, miejsce z jednym z najtrudniejszych warunków pogodowych na świecie, wiemy że najważniejsze jest prawidłowe i efektywne oczyszczanie jednostki.

Komfort, który daje nam jednostka rekuperacyjna  to świeże powietrze 24/7. Aby to powietrze było czyste, trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu jednostki – tak samo jak z toaletą , musimy ją czyścić aby utrzymać komfort z jej użytkowania, ale to przykład którego nie musimy tutaj opisywać. I tak samo jest z jednostką rekuperacyjną. Nikt z nas nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem, które pachnie nieprzyjemnie lub ma w sobie bakterie.

Kiedy decydujemy się na jednostkę rekuperacyjna i nie chce nam się wymieniać filtrów lub regularnie czyścić jednostki, lepiej jej w ogóle nie kupować. 

Wszystkie nasze jednostki są skonstruowane z metalu. Powiedzcie sami, widzieliście kiedykolwiek coś, co ma zostać sterylne i jest wykonane polistyrenu? Bardzo wielu z nas decydując się na jednostkę rekuperacyjna sięga po “budżetowe” jednostki. Niestety często po latach użytkowania taki zakup kończy się wylączaniem jednostki lub kupienem nowej, poniewaz utrzymywanie czystości było niemożliwe. 

Oprócz stali, wszystkie nasze urządzenia wyposażone są w szynowe systemy, które umożliwiają wyjęcie każdego  elementu bez użycia narzędzi, by porządnie je oczyścić – nawet obrotowy wymiennik.

Zadajecie sobie pytanie: “Jakie czyszczenie? Jednostka, która oczyszcza powietrze? Jak się używa dobrych filtrów i wymienia się je często, to jest to w ogóle potrzebne?” Wróćmy znów do naszej toalety, ją również spłukujemy po każdym użyciu, a jednak ją czyścimy.

Owszem, filtrami w jednostce możemy efektywnie eliminować zanieczyszczenia. Dokładnie z tego powodu wszystkie nasze jednostki posiadają standardowo filtry F7, na nawiewie i na wywiewie.

Wszystkie nasze urządzenia używają wymienników obrotowych. Wiemy, że krzyżowy wymiennik jest wydajniejszy i na dzień dzisiejszy, nie ma wydajniejszych. Dlaczego zatem wymiennik obrotowy?
Wymiennik krzyżowy wysusza powietrze i to bardzo szybko. Jeżeli mieszkacie w kamienicy lub w Anglii, gdzie trzeba osuszyć budynek, krzyżowy wymiennik nadaje się idealnie.
Ale, gdy mieszkacie w Polsce i budujecie nowoczesny dom, który zachowuje się praktycznie jak termos, krzyżowy wymiennik wysuszy powietrze jak na pustyni.
Efektem będzie sucha skóra, palące oczy, jeśli macie małe dzieci będą nocą płakać, a wy nie bedziecie wiedziec dlaczego itp… Oczywiście, można to rozwiązać zakupem nawilżacza, natomiast by zrekompensować tak suche powietrze, które jest osuszane z szybkością  200-400m3/h, potrzebowalibyście takiego nawilżacza w każdym pomieszczeniu, i to tylko po to, aby utrzymać wilgotność na poziomie potrzebnym człowiekowi 40-50%. Wilgoć poniżej 25% jest dla człowieka niebezpieczna, wysusza drogi oddechowe i robimy się bardziej podatny na choroby.
Urządzenia FLEXIT nadają się do nowoczesnego budownictwa i do klimatycznych warunków podobnym w Polsce, dlatego używamy obrotowych wymienników. Dzięki 50 letniemu doświadczeniu, osiągnęliśmy możliwie maksimum wydajności obrotowych wymienników, z entalpią powyżej 87% ( jednoczesny odzysk ciepła i wilgoci z wywiewanego powietrza). Obrotowy wymiennik na dodatek nie zamarza, można go wyjąć bez użycia narzędzi i umyć pod prysznicem. 

Dzięki nowym technologiom i izolacji nowoczesnego budownictwa potrzeba ogrzewania domów spada co powoduje, że rachunki za ogrzewanie tworzą tylko 30% wszystkich rachunków, a pozostałe 60-70% rocznych rachunków za energię tworzy produkcja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). 

EcoNordic wykorzystuje nowoczesna technologie dwutlenku węgla CO2 (to nie są F gazy) która jest na tyle wydajna że produkujemy c.w.u. o temperaturze 65°C  bez użycia elektrycznej spirali nawet przy zewnętrznej temperaturze -8°C.

Econordic realne oszczędza 70% rocznych kosztów za rachunki.

Jak to jest możliwie? Chłodziwo CO2 którego używamy w EcoNordic, zapewnia 100% mocy grzewczej nawet przy niskich temperaturach, takich kiedy konwencjonalne pompy ciepła wspierają się grzałką elektryczną która tworzy  nawet do 80% ciepła. Konwencjonalne pompy ciepła mają 100% wydajności do temperatur +7°C i potem ich wydajność spada. Nie dla tego że nie są dobre, ale dlatego że chłodziwo które używają polega na F gazach i ich fizycznych właściwościach, są w stanie nagrzać wymiennik ciepła na maksimum 70-80°C.

Econordic, używając dwutlenek węgla, nagrzewa wymiennik aż na niewiarygodnych 120°C bez użycia elektrycznego dogrzewu. 

Econordic może dostarczać 100% mocy grzewczej (4kW) nawet w temperaturach zewnętrznych -8°C a tego nie osiąga żadna inna pompa ciepła na rynku. Przy temperaturach od -8 aż do -21C, moc grzewcza spada tylko o 0,5KW!

Na pewno sobie mówicie: “Tylko 4KW? No to jest tylko do malutkich domków. ..”
EcoNordic to jest urządzenie złożone z 4 modułów o całkowitej wydajności grzewczej aż 8KW:

  • Rekuperator (1kw)
  • Pompa ciepła / Sprężarka (4KW)
  • Elektryczny dogrzew (3kw)

Kiedy twój dom ma zapotrzebowanie grzewcze na przykład 7,8KW, nie oznacza to że 4KW dostarczy moduł pompy ciepła i reszta pójdzie przez grzałkę. To by było zbyt proste ?

W środku urządzenia znajduje się 200L zbiornik ze stali nierdzewnej który funkcjonuje jak bufor. Kiedy wieczorem zużycie wody jest małe, lub w trakcie dnia kiedy jesteście w pracy, moduł pompy ciepła jest kompletnie wyłączony i nie pobiera żadnego prądu. Zbiornik z wodą o temperaturę minimalnej 65°C zachowuje się jako bufor i ogrzewa płytowy wymiennik z którego ogrzewa się woda w grzejnikach lub w podłogówce. Podkreślamy że woda w zbiorniku ma temperaturę 65°C która wyprodukowała pompa ciepła kompletnie bez użycia nagrzewnicy elektrycznej. 

Dzięki wysokiej temperaturze głównego wymiennika (120°C) urządzenie jest bardzo wydajne nawet kiedy  produkuje c.w.u i ogrzewanie domu jednocześnie.

Nasze oprogramowanie FLEXIT Select, certyfikowany przez niezależne instytucje, potwierdza że spirala włącza się tylko przez parę godzin w roku. Oprogramowanie bierze pod uwagę współczynnik straty ciepła twojego domu, realne warunki klimatyczne, ilość osób zamieszkałych i nawet to czy wolą brać prysznic lub kąpiel codziennie (50L lub 200L c.w.u.na osobę dziennie).

Przykładowo dom o powierzchni 140m2 którego roczne zapotrzebowanie energetyczne jest w okolicy 22170 kWh/rocznie (na ogrzewanie domu, produkcję c.w.u.), EcoNordic zabezpieczy aż 20320 kWh/roczne tylko poprzez moduł pompy ciepła. Resztę zabezpieczy rekuperator i spirala elektryczna.

UWAGA, nie mówimy tutaj o zużyciu prądu. 

Aby EcoNordic zabezpieczył zapotrzebowanie energetyczne 20320 kWh/rocznie zużyje tylko 5539 kWh/roczne prądu.  To oznacza, że za ogrzewanie domu, produkcję wody użytkowej dla 4 dorosłych osób zużywając po 50L wody na 1 prysznic i całodobową wentylacja powietrza przy średniej cenie 0,55 zł/kWh są roczne koszty w okolicy 3046,5 zł,  lub 253,9 zł miesięcznie.

Dom wykorzystany do tego przykładu jest klasycznym niskoenergetyczny nowoczesnym dom, a nie drogi dom pasywny! 

Chcesz się przekonać? Wejdź na naszą stronę, prześlij nam projekt Twojego domu, a my Ci prześlemy energetyczny przegląd twoich kosztów przy zastosowaniu Econordic. Zapraszamy do jednego z naszych świeżo otwartych showroomów, których adres znajdziesz na naszej stronie internetowej.

ARTYKUŁ SIĘ SPODOBAŁ? PODZIEL SIĘ NIM Z INNYMI!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Czy jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Masz dodatkowe pytania?

flexit-zespol