FLEXIT Polska – Norweski Producent Rekuperatorów i Pomp Ciepła

Hałas z wentylacji mechanicznej – przyczyny i sposoby tłumienia

tłumienie hałasu wentylacji mechanicznej

Rekuperacja ma za zadanie dostarczanie świeżego powietrza, ale może dostarczyć również  kilka nieprzyjemności, a my w tym artykule pokażemy Ci, jak można zmniejszyć w rekuperacji emitowany hałas. 

Problem głośnej wentylacji to często powielany temat, którego powód mógł powstać już podczas projektowania systemu. Istnieją pewne normy hałasu, które są ustalone w regulacjach prawnych Unii Europejskiej, ale też istnieją niezależne instytucje jak EUROVENT, które ściśle kontrolują czynniki mechaniczne oraz aerodynamiczne, a posiadanie ich certyfikatu oznacza najwyższy poziom urządzenia, co równa się z najmniejszym poziomem awarii. 

Co powoduje hałas wentylacji mechanicznej?

Głośna wentylacja to jeden z mitów, który może skutecznie zniechęcić do zainwestowania w system rekuperacji. Jednak je przekonanie to jest spowodowane kilkoma czynnikami, niekoniecznie zależnymi od instalacji wentylacji mechanicznej.

Zakłócać pracę systemu wentylacyjnego może kilka czynników:

Źle ustawiona prędkość przepływu powietrza

Źle ustawiona prędkość wentylatora powoduje hałas, który można z łatwością zniwelować. Zbyt duża ilość powietrza może powodować (Podciśnienie lub nadciśnienie.) W związku z tym, wartości hałasu (podawane w dBA) mogą znacznie wzrosnąć. Na szczęście, w naszej aplikacji FLEXIT GO, praca wentylatorów jest ustalana przez właściciela urządzenia, przez co rozwiązanie problemu może zająć tylko kilka minut.

Źródłem hałasu może być zanieczyszczony filtr

W przypadku wentylacji mechanicznej filtry odgrywają ważną rolę, a problem hałasu może występować właśnie przez zaniedbanie tego elementu. Jednakże nie powinien być to jedyny powód, dla którego powinno się wymieniać filtr. Trzeba pamiętać, że to on odpowiada za wymianę powietrza ze zużytego na świeże.

Nieszczelność centrali wentylacyjnej

Nieszczelne urządzenie mechaniczne emituje hałas, którego źródło leży po stronie po stronie producenta.

Nieprawidłowa izolacja kanałów wentylacyjnych

System przewodów wentylacyjnych powinien być szczelnie zaizolowany. Osoba, która instalowała system wentylacji wie, że najmniejsze błędy mogą spowodować wyższy poziom hałasu, dlatego elementy instalacji wentylacyjnej powinny być montowane przez profesjonalistów.

Źle dobrane urządzenie

System wentylacji mechanicznej trzeba odpowiednio dobrać do wielkości domu. W tym może pomóc nasz kalkulator, który precyzyjnie pokaże, jaki typ systemu wentylacyjnego warto wziąć pod uwagę. 

W systemie rekuperacji z odzyskiem ciepła emitowany hałas to nieodłączna część całej instalacji jednakże jednocześnie właściciele, instalatorzy i producenci powinny dążyć do tego, aby jak najbardziej zminimalizować natężenie dźwięku. Podsumowując, dobrze dobrany system rekuperacji to klucz do sukcesu.

Uszkodzone części

W skład systemu wentylacyjnego wchodzi wiele podzespołów, które mogą wpływać nie tylko na hałas powstający w pomieszczeniach, ale także na jakość dostarczanego, świeżego powietrza. Jeśli elementy powodujące hałas rekuperatora znajdują się w środku urządzenia, należy niezwłocznie skontaktować się z producentem.

Niewłaściwe umiejscowienie urządzeń wentylacyjnych

Zwiększony poziom hałasu w budynkach mieszkalnych może być spowodowany źle dobranym miejscem, w którym mieści się system rekuperacji. Jednak jest to zależne od preferencji użytkownika oraz możliwości dotyczących mocy. Przykładowo, w codziennym użytku rekuperator FLEXIT nie będzie przeszkadzał jeśli będzie umiejscowiony nawet w salonie, jednakże w wyjątkowych okolicznościach (np. impreza) będzie trzeba włączyć najwyższy tryb, a to przełoży się na hałas.

umiejscowienie urządzeń wentylacyjnych

Czy hałas emitowany przez urządzenie powstaje tylko poprzez błędy?

Moc akustyczna urządzenia powinna być opracowana tak, aby nie powodować hałasu, jednakże jak każdy sprzęt mechaniczny, pomaga w przenoszeniu dźwięku w pomieszczeniach. 

„Naturalne” elementy, które emitują hałas niespowodowany czynnikami zewnętrznymi to:

Silniki

Ten element mechaniczny powoduje najwięcej hałasu, a jest on zależny od ustawionej mocy urządzenia. Przykładowo, w rekuperatorach FLEXIT w trybie AWAY dźwięk będzie niesłyszalny, jednakże, jeśli urządzenie jest zamontowane w jednym z pomieszczeń mieszkalnych (np. sypialnia), to w trybie HIGH będzie generował więcej hałasu.

 Tryb najwyższy powinien być włączany wtedy, jeśli z pomieszczeń zużyte powietrze ma być wyciągnięte w trybie ekspresowym. Do codziennego użytku wystarczy nasz standardowy tryb – HOME. Tryby można zmieniać w naszej aplikacji FLEXIT GO.

hałas z silników rekuperatora

Jak wyciszyć, lub wygłuszyć wentylację?

Oto kilka sposobów, które pomogą zminimalizować hałas wentylacji mechanicznej:

Sprawdź instalację wentylacyjną i jej szczelność

Przy głośnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła należy najpierw sprawdzić samo urządzenie, a następnie przejść do instalacji rekuperacji.  Rury wentylacyjne powinny być dodatkowo zaizolowane odpowiednim materiałem, który skutecznie tłumi dźwięki powodowane przez rekuperator. Hałas powstający przez urządzenie może być dodatkowo wyciszony przez element zwany tłumikiem akustycznym.  Dodatkowy komponent ma na celu tłumienie hałasu.

Jeśli nieprawidłowości są spowodowane uszkodzonymi części, należy skontaktować się z producentem i jak najszybciej wymienić podzespoły – warto to zrobić jeszcze w czasie trwającej gwarancji.

Zamontuj tłumiki pasywne, lub aktywne jako dodatkowe akcesoria

By poradzić sobie z urządzeniem powodującym hałas warto rozważyć montaż tłumika wentylacyjnego. W doborze tłumika hałasu powinien pomóc wykwalifikowany instalator, którego znajdziesz u nas na podstronie gdzie kupić.

W wentylacji mechanicznej stosuje się tłumienie hałasu, które może być pasywne lub aktywne. 

  •  Tłumienie pasywne polega na wykorzystaniu materiałów lub konstrukcji, które absorbują, rozpraszają lub odbijają fale dźwiękowe, 
 
  • Tłumienie aktywne polega na generowaniu fali dźwiękowej o przeciwnym składniku fazowym do hałasu, co prowadzi do jego redukcji lub anulowania. 
 

Oba sposoby mają swoje zalety i wady. Tłumienie pasywne jest skuteczne w niższych częstotliwościach, ale może wymagać większej przestrzeni, a tłumienie aktywne jest skuteczne w wysokich częstotliwościach, ale jest bardziej kosztowne i wymaga więcej energii.

technik rekuperacji flexit

——– CEO FLEXIT

Richard Gundzik

Główny technik FLEXIT odpowiedzialny za rozwój marki w Polsce. Stworzył program szkoleniowy FLEXIT Partner, dzięki któremu nasi partnerzy zapewniają najwyższą jakość instalacji urządzeń wentylacyjnych oraz grzewczych.

ARTYKUŁ SIĘ SPODOBAŁ? PODZIEL SIĘ NIM Z INNYMI!

Czy jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Masz dodatkowe pytania?

flexit-zespol