FLEXIT Polska – Norweski Producent Rekuperatorów i Pomp Ciepła

Klasyfikacja filtrów powietrza do rekuperatorów – którą klasę wybrać?​

klasyfikacja filtrów powietrza

Jak działa filtr powietrza? To jedna z najważniejszych części urządzenia, która ma za zadanie oczyszczanie powietrza nawiewanego lub wywiewanego, w zależności od rodzaju urządzenia. To właśnie ten element urządzenia dba, by jakość powietrza była jak najlepsza. 

Cały brud oraz smog zostaje dokładnie usunięty, a świeży tlen jest następnie przekazywany do wymiennika ciepła, który zapewnia nam przepływ powietrza razem z odzyskiem energii cieplnej. Żywotność filtra zależy od kilku czynników; m.in poziomu zanieczyszczenia powietrza w okolicy, czy też klasie filtracji powietrza.

Klasyfikacja filtrów - jakie wyróżniamy klasy?

O klasie filtracji świadczy ilość zatrzymywanych cząsteczek zanieczyszczeń. Filtr w rekuperatorze powinien być uzależniony od rodzaju zanieczyszczeń.

Filtry G - filtry wstępne

Filtry wstępne klasy G charakteryzuje najsłabszy poziom filtracji. Te filtry oczyszczają powietrze maksymalnie do cząstek o średni większej niż 1 mikrometr, co stawia je na ostatnim miejscu.

Filtry M - filtry pośrednie

Najczęściej stosowane filtry w rekuperacji. Zazwyczaj są stosowane w pomieszczeniach, w których występują zanieczyszczenia biologiczne, takie jak grzyby czy pleśń.

Filtry F7 - filtry wysokiej jakości, znane również jako filtry dokładne

Filtr powietrza klasy F7 to najwyższej jakości filtry nie licząc filtrów antywęglowych HEPA. To właśnie ten rodzaj pozwoli zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza do absolutnego minimum, tylko u nas wchodzą w grę filtry klasy F7. 

Ten rodzaj filtrów jest stosowany we wszystkich naszych rekuperatorach i pompach ciepła FLEXIT. Stopień filtracji filtrów stosowanych w urządzeniach serii Nordic wynosi ePm 55%, dodatkowo efektywność filtracji wynosi powyżej 90%. Oznacza to, że usuwa z powietrza cząstki o wielkości 0,5 mikrometra.

Niezależnie, czy ma się filtry o niższej, czy wyższej klasie filtracji, najważniejsze jest, aby dbać o urządzenie i regularnie wymieniać filtry. Brudny filtr, mimo że jest stosunkowo małym elementem, może doprowadzić do dużych szkód.

Tabela filtracji filtrów F7

tabela filtracji F7

Filtr kasetowy czy filtry kieszeniowe? Czym są włókniny filtracyjne?

Filtry kasetowe to specjalne filtry zapewniające wysoką skuteczność. Są używane w klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji, wykonane z włókien szklanych lub syntetycznych. Są umieszczone w specjalnych kasetach, co ułatwia ich wymianę. 

Filtry kasetowe zatrzymują pył, kurz, pleśnie, bakterie i inne szkodliwe substancje, poprawiając jakość powietrza. Ich wymiana jest łatwa i zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza i warunków otoczenia. Te filtry wentylacyjne są stosowane w produktach z serii Nordic, a my dzięki aplikacji przypominamy o konieczności wymiany filtrów. Projektując to rozwiązanie myśleliśmy o skuteczności filtracji na najwyższym poziomie przez cały czas. Filtr kasetowy węglowy może dodatkowo zwiększyć ten poziom, jednak jest zalecany w przypadkach, gdy w domu jest osoba z alergią.

Filtry powietrza kieszeniowe to specjalne filtry wykonane z kilku warstw materiału filtracyjnego, zszytych w kształt kieszeni. Są stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i rekuperacyjnych do zatrzymywania pyłów, kurzu, pleśni, bakterii i wirusów. 

Filtry kieszeniowe są efektywne dzięki większej powierzchni filtracyjnej oraz stosunkowo łatwe w montażu i wymianie, jednakże są droższe od filtrów kasetowych, a także mają gorszy wpływ na system wentylacji mechanicznej. Zabrudzony filtr powietrza może powodować dodatkowe koszty podczas wymiany. Najczęściej wymianę filtrów należy powierzyć specjalistycznej firmie. Są one stosowane w systemach wentylacyjnych przemysłowych, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych.

Należy pamiętać, że w wentylacji grawitacyjnej filtracja powietrza wygląda zupełnie inaczej, zazwyczaj potrzebny jest montaż krat z filtrem lub zainstalowanie dodatkowych systemów wentylacyjnych.

wysokiej jakości filtry

Im wyższa jakość filtra, tym większa żywotność rekuperatora

Żywotność filtra zależy głównie od jakości materiałów oraz od jakości powietrza zewnętrznego. Cena przy takich urządzeniach jak rekuperator nie powinna stanowić czynnika decydującego, ponieważ głównym zadaniem urządzenia jest dbanie o twoje zdrowie, a nawiewane powietrze, które przechodzi przez podrobione filtry może zaszkodzić nie tylko zdrowiu, ale także zniszczyć urządzenie. 

Warto zaznaczyć, że gwarancja dotyczy standardowych filtrów powietrza wyprodukowanych przez producenta. Tylko prawdziwy pProducent filtrów powietrza może wiedzieć, jak wygląda przebieg produkcji oryginalnych filtrów, które powinny być przystosowane bezpośrednio do danego urządzenia.

Eksploatacja systemu rekuperacji - czy wystarczy wymiana filtrów powietrza?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to urządzenie, które będzie pomagać utrzymać Ci czystość w domu przez całe życie, dlatego należy wymieniać filtry zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie jest to jedyny sposób, aby dbać o urządzenie. Niestety, samodzielne czyszczenie filtrów nie jest możliwe, gdyż żywotność filtra zależy od jakości pod materiałów, a ryzyko zniszczenia jest aż nadto wysokie. 

Zamiast tego, na pomoc przychodzi nasz innowacyjny system EasyClean+. W skrócie nasz system polega na łatwym dostępie do każdego podzespołu oraz na konstrukcji szynowej pozwalającej na wyciągniecie nawet samego wymiennika. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne wyczyszczenie każdej części urządzenia, dzięki czemu nie jest potrzebny żaden dodatkowy filtr.

Czy przez zabrudzone filtry rekuperator dalej będzie dostarczać czyste powietrze?

Jeśli specjalne filtry powietrza będą zabrudzone do tego stopnia, że przepływ powietrza nie będzie możliwy, urządzenie nie będzie mogło dostarczać świeżego powietrza do pomieszczeń. 

Wolny od zanieczyszczeń filtr powietrza to klucz do zdrowia i o tym trzeba pamiętać przez cały czas. Częstotliwość wymiany filtrów powinna być regularna, a zaniedbanie filtrów rekuperatorów doprowadzi do zniszczenia urządzenia, m.in przez to, że brudny filtr powoduje większe opory, przez co będzie wymagane pobieranie większej ilości energii przez rekuperator

Zalety czystych filtrów można pokazać w 3-etapowej drodze; 

  • od dobrej kondycji urządzenia, 
  • przez utrzymanie kondycji zdrowia 
  • aż do utrzymania gwarancji. 
 
Właśnie z tych powodów, regularnie wymieniać filtry powinien każdy właściciel systemu rekuperacji.
wymiana filtrów w systemie rekuperacji

Filtry F7, czyli filtry o wysokiej skuteczności filtracji

W każdym naszym urządzeniu stosujemy filtry F7 zapewniające najwyższą klasę filtracji. W związku z tym nie ma potrzeby usuwania zanieczyszczeń dodatkowym, jonizacyjnym filtrem powietrza. Wystarczy zamontować filtr dokładny prosto od producenta, aby cieszyć się urządzeniem dbającym o twoje zdrowie. 

Pasujące filtry powietrza do naszych rekuperatorów znajdziesz w naszym sklepie. Jeśli jesteś alergikiem, do pomieszczeń zamontuj filtry zgrubne HEPA (filtr kasetowy węglowy). To dokładniejszy filtr, dzięki któremu do domu nie dostaną się nawet najmniejsze zanieczyszczenia.

Warto zaznaczyć, że filtry F7 nie mogą być zastosowane we wszystkich urządzeniach. Przykładowo, w rekuperatorach przeciwprądowych mogą one stanowić za duży opór, co przełoży się na głośność urządzenia, która może być nie do wytrzymania. Co więcej, po miesiącach zabrudzone filtry mogą powodować dodatkowy problem z pracą urządzenia.

technik rekuperacji flexit

——– CEO FLEXIT

Richard Gundzik

Główny technik FLEXIT odpowiedzialny za rozwój marki w Polsce. Stworzył program szkoleniowy FLEXIT Partner, dzięki któremu nasi partnerzy zapewniają najwyższą jakość instalacji urządzeń wentylacyjnych oraz grzewczych.

ARTYKUŁ SIĘ SPODOBAŁ? PODZIEL SIĘ NIM Z INNYMI!

Czy jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Masz dodatkowe pytania?

flexit-zespol