Często nie zdajemy sobie sprawy, ile rzeczy wpływa na nasze zdrowie i na to, jak się czujemy. Jednym z ważniejszych czynników jest dobra wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Odpowiedni poziom wody w powietrzu jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ może wpłynąć na zdrowie układu oddechowego, skóry i narządów wzroku.

Wilgotność powietrza

Wilgoć higroskopijna

Wilgoć higroskopijna to wilgoć, która jest przyciągana i przechowywana przez materiały higroskopijne, takie jak drewno, papier, tekstylia i niektóre budulce. Materiały higroskopijne wchłaniają wilgoć z powietrza, co może prowadzić do powstawania grzybów, pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Wilgoć higroskopijna może powodować uszkodzenia budynku, w tym pęknięcia i deformacje, a także utrudniać funkcjonowanie urządzeń, takich jak rekuperacja. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach i regularne usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza.

Wilgoć higroskopijna powstaje, gdy wilgotność powietrza jest wysoka i materiały higroskopijne wchłaniają i przechowują wilgoć. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak:

 • Zbyt częste i długie gotowanie, kąpiele lub pranie, co powoduje wzrost wilgotności w pomieszczeniach
 • Niedostateczne wentylacja, co uniemożliwia usunięcie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia
 • Woda lub inne źródła wilgoci, takie jak rosnący w murze grzyb
 • Brak izolacji, która może powodować przenikanie wilgoci do środka budynku z zewnątrz
wilgoć higroskopijna

Wilgoć kapilarna

Wilgoć kapilarna to rodzaj wilgoci, który występuje, gdy woda wnika w materiały budowlane, takie jak ściany, podłogi i stropy, za pomocą kapilarnego działania ciśnienia. Może to prowadzić do powstawania pleśni, grzybów i innych problemów zdrowotnych oraz uszkodzeń budynku. Wilgoć kapilarna jest często spowodowana przez nieszczelności w instalacjach wodnych, niedostateczną izolację lub rekuperacji. Można ją zapobiegać poprzez odpowiednie izolowanie i wentylowanie pomieszczeń oraz usuwanie źródeł wilgoci.

wilgoć kapilarna
Kilka rad, aby uniknąć powstawaniu wilgoci kapilarnej:

 • Zastosuj odpowiednią izolację ścian, podłóg i stropów, aby zapobiec wnikaniu wody
 • Dbaj o szczelność instalacji wodnych, aby uniknąć wycieków
 • Zainstaluj dobrej jakości okna i drzwi, pozwoli to zapobiec przenikaniu wilgoci z zewnątrz
 • Dobra wentylacja pozwoli usunąć nadmiar wilgoci
 • Zastosuj materiały o wysokiej odporności na wilgoć w łazience i kuchni
 

Im wcześniej zauważysz i usuniesz wilgoć kapilarną, tym mniejsze będą szkody dla twojego zdrowia i budynku.

Wilgoć wodna

Wilgoć wodna to nadmiar wody w powietrzu lub na powierzchniach pomieszczeń, wywołany np. przez wylewające się wanny, prysznice, zlewozmywaki, zalanie, zawilgocenie ścian, a także brak wentylacji. Wysoki poziom wilgoci wodnej może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, a także pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniu, co jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby kontrolować i utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci wodnej w pomieszczeniach, a w tym świetnie pomoże ci rekuperator.

Co pomoże ci usunąć dodatkową wilgoć?
 • Wentylacja pomieszczeń pozwoli na usunięcie nadmiaru wilgoci
 • Osuszanie powierzchni; w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia wilgoć może osadzać się na płaszczyznach
 • Uszczelnianie okien i drzwi
 • Użycie wentylatora lub suszarki
 • Odpowiednie ogrzewanie
 • Montaż systemu rekuperacji z odzyskiem wilgoci
 • Wentylacja pomieszczeń – zapewnienie właściwej wentylacji, dzięki której usuniemy nadmiar wilgoci.

wilgoć wodna

Wilgoć w domu - skąd się bierze?

wilgotność a samopoczucie

Wilgoć powstaje nawet podczas codziennych aktywności

Rekuperacja pozwoli na utrzymanie dobrego poziomu dla twojego zdrowia, 24/7!

odzyskiwanie wilgoci przy codziennych czynnościach z rekuperatorem

Zbyt duży poziom wilgotności:

Rozwój pleśni i grzybów

Nieprzyjemny zapach

Degradacja mebli

Ryzyko rozwoju alergii

Powstawanie plam

Zbyt niski poziom wilgotności:

Suchość skóry i błony śluzowej

Bóle głowy i zmęczenie

Infekcje dróg oddechowych

Powstawanie pęknięć i szczelin

Zwiększa ryzyko zachorowania

Wilgotność względna i bezwględna

Wilgotność względna

Wilgoć względna to stosunek masy pary wodnej do maksymalnej masy pary wodnej, jaka może być zawarta w powietrzu przy danej temperaturze. Wilgoć względna jest wyrażana w procentach i określa, jak wilgotne jest powietrze. Im większa wilgotność względna, tym więcej pary wodnej znajduje się w powietrzu. Optymalny poziom wilgotności względnej dla zdrowia i komfortu ludzi wynosi około 40-60%.

Wilgotność bezwzględna

Wilgoć bezwzględna jest miarą ilości pary wodnej w powietrzu bez względu na jego temperaturę i ciśnienie. Innymi słowy, to ilość pary wodnej, która znajduje się w powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest to ważne w wielu dziedzinach, takich jak meteorologia, kontrola jakości powietrza, kontrola wilgotności w przemyśle i innych. Mówiąc inaczej, wilgotność bezwzględna to ilość pary wodnej, która jest faktycznie obecna w powietrzu, wyrażona w gramach na metr sześcienny. Na przykład, jeśli wilgotność bezwzględna wynosi 10 g/m3, to oznacza to, że powietrze zawiera 10 gramów pary wodnej na każdy metr sześcienny objętości.

W kontroli jakości powietrza, wilgoć bezwzględna jest ważna w ocenie jakości powietrza wewnętrznego, ponieważ może wpłynąć na zdrowie i komfort ludzi. Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność bezwzględna może powodować problemy zdrowotne, takie jak suchość skóry i błony śluzowej oraz rozwój pleśni i grzybów.

Wilgotność względna - eksperyment

Budownictwo dąży do tego, żeby dom był jak najbardziej szczelny i ograniczyć do minimum zużycie energii, co jest oczywiście słuszne, natomiast eliminując mostki termiczne sprawiamy, że dom zachowuje się jak termos. Jest szczelny, przez co podczas wentylowania go odprowadzamy wilgotność z domu z powietrzem wywiewanym, a doprowadzamy wilgotność z dworu z powietrzem nawiewanym. Zobaczcie jak ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza:

eksperyment dot. wilgotności względnej

Na czym polega eksperyment? 

Zobrazujemy to na podstawie ilustracji powyżej – 4 szklanki o różnej pojemności będą obrazowały objętość powietrza w różnych temperaturach, a ilość wody w szklance będzie obrazowała wilgotność powietrza. Wilgotność bezwzględna jest niezwykle prosta do określenia, to po prostu ilość wody. W każdej szklance jest tyle samo wody, czyli 3g/m3. Wilgotność względną podaje się w procentach, i będzie to stosunek aktualnej ilości wody w powietrzu do maksymalnej ilości wody w powietrzu, która może w nim wystąpić w danej temperaturze:

SZKLANKA PIERWSZA

Temperatura:
-6 stopni

Wilgotność bezwzględna:
3g/m3

Wilgotność względna:
100%

SZKLANKA DRUGA

Temperatura:
-1,5 stopnia

Wilgotność bezwzględna:
3g/m3

Wilgotność względna:
70%

SZKLANKA TRZECIA

Temperatura:
9 stopni

Wilgotność bezwzględna:
3g/m3

Wilgotność względna:
35%

SZKLANKA CZWARTA

Temperatura:
19 stopni

Wilgotność bezwzględna:
3g/m3

Wilgotność względna:
18%

Jak widać, wilgotność bezwzględna pozostaje bez zmian, natomiast parametrem, który nas interesuje jest wilgotność względna, ponieważ w procesie rekuperacji dochodzi do ogrzania powietrza czerpanego z dworu, a tym samym zmienia się jego wilgotność względna. Powietrze zaczerpnięte z dworu o wilgotności względnej 100% i temperaturze -6 stopni, po ogrzaniu go do temperatury 19 stopni będzie miało raptem 18% wilgotności względnej. Drastyczna różnica, prawda?

Wnioski
Wilgotność względna jest ściśle zależna od temperatury i maleje wraz z jej wzrostem, dlatego odzysk wilgotności jest niezwykle ważnym elementem rekuperacji, i to on będzie decydował, czy otworzymy okno lub wyłączymy rekuperację, a nie parametr odzysku ciepła. Niska wilgotność powietrza powoduje suchość skóry i ból gardła, wysuszenie błony śluzowej i prowadzi do powstawania chorób układu oddechowego.

rekuperatory sufitowe Nordic CL

Wilgotność względna jest ważniejsza przy rekuperacji

niż wilgoć bezwzględna

Jak rekuperacja z odzyskiem wilgoci może Ci pomóc?

Główne zadanie rekuperacji

Głównym zadaniem systemu rekuperacji jest dostarczenie świeżego, oczyszczonego powietrza i rozprowadzenie go po naszych czterech kątach. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość utrzymać poprawną kondycję naszego zdrowia bez konieczności tradycyjnego wietrzenia, które może sprawiać trudności, szczególnie w zimę. Rekuperatory z wymiennikami entalpicznymi (Odzyskujący wilgoć) dodatkowo pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, który waha się pomiędzy 40-60%

W krajach Skandynawskich ze względu na bardzo ostre przepisy prawne dot. budownictwa rekuperator jest nieodłącznym elementem każdego domu. Większość z budowanych mieszkań jest wykonana na zasadzie domu szkieletowego i w praktycznie każdym zamontowana jest rekuperacja z odzyskiem wilgoci.  Wszystko dlatego, że jest najbardziej efektywny pod względem utrzymania dobrego poziomu zdrowia, jak i dobrej kondycji domu.

Nowoczesne budownictwo kontra czas

Jest lato, na dworze świeci słońce i właśnie skończyła się budowa wymarzonego domu. Rodzina, chcąc zabezpieczyć się przed utratą zdrowia i zredukować niepotrzebne koszta zdecydowała się na montaż rekuperatora, jednakże bez odzysku wilgoci. Przez pierwsze kilka lat wszystko wyglądało pięknie, lecz później…

Przez pierwsze kilka lat po zakończeniu budowy wszystkie materiały schną, dzięki czemu przez cały ten okres mamy odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniach. Po upływie czasu dom się wysusza, a jakość powietrza drastycznie spada. Czynności wytwarzające wilgoć, nie wystarczą, aby utrzymać poziom wody w powietrzu pomiędzy 40 a 60 procent. Do tego potrzebne jest specjalne urządzenie, które o to zadba. 

Wyżej wymieniliśmy kilka z całej puli wad, które niesie ze sobą niski poziom wilgotności. Rekuperator z odzyskiem wilgoci pozwoli na uniknięcie problemów zdrowotnych, domowych, a także finansowych. Dolegliwości zdrowotne mogą być szybkie do zdiagnozowania, jednakże jest to dodatkowy wydatek, którego można uniknąć. Szczeliny i pęknięcia w ścianach mogą pojawić się niespodziewanie. Dodatkowo jest możliwość, że powstaną w miejscach, do których rzadko zaglądamy, przez co będą miały dodatkowy czas oraz miejsce na rozwój.

Zero...

problemów, jeśli masz rekuperator!

Rekuperator Obrotowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *