Podczas remontu należy pamiętać o wentylacji – ma to wpływ na klimat w domu pomieszczeniu. Jeśli chcesz oszczędzać energię, zalecamy dobrą i wysokiej jakości izolację. Zwiększy to również wartość domu. Jednak podczas renowacji i ocieplania ważne jest, aby nie zapomnieć o wentylacji. 

Czym jest wentylacja?

W starszych domach często mówimy o naturalnej wentylacji, więcej na ten temat możecie się dowiedzieć w naszym następnym tekście na blogu. 

Krótko mówiąc, naturalna wentylacja występuje, kiedy sposób ogrzewania gospodarstwa domowego  (drewno, olej, brykiet ogniotrwały itp.) i sposób jego użycia – przez cegłowe, metalowe czy inne rury dymowe. Podczas ogrzewania domu na przykład piecem na drewno,  występuje tutaj efekt naturalnej wentylacji:  przy spalaniu drewna dym wychodzi przez komin co zabiera ze sobą powietrze i delikatnie tworzy podciśnienie w domu. To jest później kompensowane przez zasysanie „fałszywego” powietrza przez słabo uszczelnione miejsca, na przykład stare okna czy dach, drzwi itp. Czyste i świeże powietrze dostaje się więc przez niezablokowane obszary, okna lub, w niektórych przypadkach drzwi, To jest naturalna wentylacja.

Jeśli zamierzasz zaizolować te nieszczelne obszary, ważne jest, aby skompensować wentylację. Oczywiście jest tutaj czynnik wentylacji grawitacyjnej, o której również będziemy pisać, No niestety wentylacja jest często niedoceniana, zapomniana lub po prostu ignorowana. Otwierając okna, przez utraty ciepła  wiele osób uważa, że wentylacja jest droga, a koszty ogrzewania wzrosną. Dla tego często jakość i ilość świeżego powietrza minimalizowania „kosztem” utraty ciepła w okresie grzewczym niebagatelnie wpływa na nasze zdrowie i rozwój małych dzieci. Oczywiście, kiedy dostarczamy do domu świeże powietrze koszty na ogrzewanie  mogą trochę wzrosnąć, ale nie muszą.

Dbaj o siebie i dom

Przy dobrze działającej wentylacji poprawia się cyrkulacja i jakość powietrza  i lepsze rozprowadzanie ciepła w domu. Ty i dom poczujecie się lepiej.

Jeśli musisz przewietrzyć pomieszczenie wentylatorem lub równoważnym systemem wentylacji- wentylacja mechaniczna (rekuperator) zaoszczędzisz energię i uzyskasz lepszy klimat w pomieszczeniu.

Nie narażaj się na choroby

Zmniejszenie wentylacji w celu oszczędzania energii może prowadzić do problemów zdrowotnych. Wilgotność wzrośnie, podobnie jak ryzyko chorób płuc oraz pleśni. Należy również pamiętać, że małe pasożyty, takie jak roztocza, zwykle rozwijają się w słabym, wentylowanym i wilgotnym środowisku, a w najgorszym przypadku mogą powodować alergie. Słaba wentylacja zwiększa również poziom CO2 w domu, co może prowadzić do zmęczenia, bólu głowy i trudności z koncentracją.

Poznajmy parę rodzajów wentylacji:

Naturalna wentylacja

naturalna wentylacja
wentylacja mechaniczna flexit sposób działania

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *