FLEXIT Polska – Norweski Producent Rekuperatorów i Pomp Ciepła

Montaż pomp ciepła monoblok i split: błędy, dobre praktyki i koszty

montaż pomp monoblok i split

Montaż pompy ciepła jest kluczowy dla zapewnienia jej efektywnego i niezawodnego działania. Dla osób planujących montaż pompy w swoim domu zalecane jest wykonanie kilku kroków, które zlikwidują jakiekolwiek ryzyko związane z nieodpowiednim doborem pompy, czy też złą jakością instalacji grzewczej. Najlepiej, by zostawić zamontowanie pompy ciepła specjalistom, którzy interesują się tym tematem od lat. Jako marka premium, będąca na rynkach Skandynawskich od 50 lat przykładamy szczególną uwagę, by firma wykonująca montaż była ekspertem w dziedzinie pomp ciepła. 

Montaż pompy ciepła typu monoblok zwykle jest łatwiejszy i szybszy niż w przypadku pomp typu split, ponieważ wszystkie elementy układu chłodniczego pompy są umieszczone w jednej obudowie, co ułatwia jego przenoszenie i instalację. 

Podczas montażu pompy grzewczej typu monoblok najpierw trzeba odpowiednio przygotować miejsce na instalację, a następnie ustawić jednostkę na wybranej powierzchni. Wymagane jest również podłączenie do układu grzewczego, wodnego i elektrycznego, zgodnie z instrukcjami producenta pompy.

Po podłączeniu wszystkich elementów należy sprawdzić, czy cały system działa poprawnie i czy temperatura w pomieszczeniu jest stabilna. W przypadku pomp ciepła bezpośrednio zbierających ciepło z powietrza lub ziemi konieczne jest również odpowiednie przygotowanie źródła ciepła, czyli gruntowego lub powietrznego, przez wykonanie odpowiedniej instalacji. W przypadku pompy grzewczej typu split, na montaż składa się podłączenie jednostki zewnętrznej do źródła ciepła oraz jednostki wewnętrznej do układu grzewczego.

Schemat pompy ciepła EcoNordic WH4

schemat pompy ciepła Econordic WH4

W związku z tym, że ryzyko popełnienia błędu jest wysokie, montaż pompy ciepła może wykonać tylko certyfikowany specjalista, który przeszedł nasze szkolenie techniczne.

Czym różni się podłączanie pompy ciepła monoblok od split? Poznaj różnice

Pomiędzy pompą ciepła monoblok a split jest kilka znaczących różnic. Podczas instalacji pompy grzewczej, ważne jest rozważenie, jakie źródło ciepła zostanie użyte, ponieważ może to wpłynąć na wybór układu pompy ciepła. W przypadku pomp ciepła możemy przebierać bezpośrednio w dwóch typach pomp: monoblok oraz split.

 

  • W przypadku montażu powietrznej pompy ciepła typu monoblok, wszystkie elementy zawarte są w jednej jednostce, która jest montowana na zewnątrz budynku. Takie pompy ciepła wykorzystują powietrze jako źródło ciepła i zwykle wymagają mniej miejsca do montażu niż pompy typu split. Monobloki są również łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie ma potrzeby montażu dodatkowego urządzenia wewnątrz budynku. W skrócie wszystkie możliwości, które daje pompa ciepła są schowane w jednym urządzeniu.
 
  • Natomiast pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek: jednej zainstalowanej na zewnątrz budynku (tzw. jednostki zewnętrznej), która pobiera ciepło z powietrza, oraz drugiej jednostki (tzw. jednostki wewnętrznej), która znajduje się wewnątrz budynku i rozprowadza ciepło. Montaż takiej urządzenia wymaga jednak dodatkowego miejsca montażu pompy na zewnątrz budynku dla jednostki zewnętrznej oraz odpowiedniego połączenia między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną.
 

Źródła ciepła urządzeń typu pompy również mogą się od siebie różnić. W pompach ciepła jako źródło ciepła wykorzystywane mogą być powietrze, woda czy grunt, a wybór zależy od indywidualnych warunków i potrzeb. Każde z tych źródeł ma swoje zalety i wady, np. pompy ciepła powietrze-powietrze są tańsze w instalacji, ale mniej wydajne niż pompy ciepła gruntowe. Ostatecznie decyzja o wyborze źródła ciepła zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, koszty instalacji, dostępność paliw, a także indywidualne potrzeby i preferencje użytkownika.

Najczęstsze błędy przy montażu powietrznej pompy ciepła

Niestety, wiele osób popełnia błędy przy montażu, które mogą prowadzić do problemów z wydajnością lub awarii systemu. Poniżej przedstawiam najczęstsze błędy przy montażu pompy ciepła:

  • Błędne wymiary instalacji: W przypadku pompy grzewczej, wymiary instalacji są bardzo ważne. Jeśli instalacja jest zbyt mała lub zbyt duża, może to wpłynąć na wydajność pompy ciepła. Podczas planowania instalacji należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczeń, rodzaj izolacji i ilość okien.
 
  • Nieodpowiednie położenie pompy ciepła: Pompa ciepła wymaga odpowiedniego położenia, aby działać prawidłowo. Należy unikać umieszczania jej w miejscach narażonych na silne wiatry, nadmierną ekspozycję na słońce lub zbyt blisko innych urządzeń, które mogą wpłynąć na wydajność.
 
  • Nieodpowiednie podłączenie instalacji pomp ciepła: Podłączenie instalacji pomp ciepła jest bardzo ważne i należy je dokładnie zaplanować. Niewłaściwe podłączenie instalacji może prowadzić do przecieków, awarii lub powodować niską wydajność grzewczą pompy ciepła.
 
  • Błędny dobór mocy pompy ciepła: Dobór pompy ciepła jest kluczowy dla jej wydajności i niezawodności. Zbyt mała pompa ciepła nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości ciepła do domu, podczas gdy zbyt duża może prowadzić do nadmiernych kosztów eksploatacyjnych.
 
  • Źle wykonane testy szczelności pompy ciepła: Rury są ważnym elementem instalacji pomp ciepła. Należy upewnić się, że są one właściwie izolowane i umieszczone w odpowiednim miejscu. Niewłaściwe instalowanie rur może prowadzić do utraty ciepła i niskiej wydajności pompy ciepła.
 
  • Brak odpowiedniej izolacji termicznej: – Aby poprawnie zainstalować pompę ciepła, należy zachować wymogi odpowiedniej izolacji termicznej może prowadzić do strat ciepła i zwiększenia kosztów eksploatacyjnych. Dlatego ważne jest, aby cały system był odpowiednio izolowany. Dotyczy to zarówno kanałów przewodowych, jak i podzespołów wewnątrz pompy ciepła.

Podsumowując, montaż pompy ciepła wymaga dokładnego planowania i wykonania. We wszystkich przypadkach instalacja pompy oraz określenie zakresu prac zajmuje kilka dni. 

Należy pamiętać, że działanie pompy ciepła wygląda inaczej niż tradycyjnych systemów grzewczych, więc należy zwrócić szczególną uwagę na: 

  • wymiary instalacji, 
  • położenie pompy ciepła, 
  • dobór jej mocy 
  • oraz odpowiednie podłączenie instalacji. 
 

Samodzielny montaż pompy ciepła wiążę się z dużym ryzykiem i jako specjaliści w branży zdecydowanie tego odradzamy.

Moc grzewczą pompy, która będzie potrzebna do ogrzania domu możesz obliczyć dzięki naszemu kalkulatorowi.

moc grzewcza pompy ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest kluczowy dla skutecznej i ekonomicznej pracy systemu. W przypadku pomp ciepła bardzo ważne jest dokładne obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku, aby dobrać odpowiednią moc pompy. 

Kolejnym ważnym elementem jest podłączenie pompy ciepła do istniejącego systemu grzewczego. W przypadku montażu pomp ciepła powietrze-woda oraz gruntowych istnieje potrzeba podłączenia pompy ciepła do instalacji centralnego ogrzewania, a w przypadku jednostki pompy ciepła powietrze-powietrze, do instalacji klimatyzacji.

Podczas doboru pompy ciepła należy zwrócić uwagę na to, czy pompa ciepła zgodnie funkcjonuje w trybie jedno- czy dwustopniowym, czy ma funkcję odzyskiwania ciepła (rekuperacja), jak również na wartość COP i SCOP, czyli efektywności energetycznej urządzenia.

Kolejnym elementem doboru pompy ciepła jest jej rodzaj, czyli powietrze-woda, powietrze-powietrze lub gruntowa

Każdy rodzaj pompy ciepła ma swoje zalety i wady, dlatego wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków technicznych budynku. Warto dodać, że w przypadku monoblokowych pomp ciepła nie ma potrzeby wyznaczania dodatkowego miejsca montażu pompy na zewnątrz. (Uwaga! EcoNordic jest jedyną pompą ciepła typu monoblock, która może być w pomieszczeniu, bez jednostki zewnętrznej.)

Dobór pompy ciepła powinien być poprzedzony dokładnymi obliczeniami, wykonanymi przez specjalistów z branży. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z niedostateczną mocą pompy lub nieodpowiednim jej podłączeniem, co może prowadzić do nieefektywnego działania systemu i wzrostu kosztów eksploatacji.

Koszty pomp ciepła i ich montażu

Pierwszym pytaniem, jakie zadaje wiele osób – jakie koszty generuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Ceny pomp ciepła oraz montażu są zależne od wielu czynników. Pompy ciepła są urządzeniami, które pozwalają na efektywne i ekonomiczne ogrzewanie budynków. Jednakże ich koszt montażu i eksploatacji może być dość wysoki w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania, takich jak gaz czy olej opałowy. Warto jednak pamiętać, że istnieją dofinansowania pompy ciepła, które mogą znacząco obniżyć koszty montażu, co z kolei wpłynie na koszty eksploatacji.

Koszty eksploatacji pompy ciepła zależą głównie od kilku czynników, takich jak:

  • koszt energii elektrycznej,
  • źródła ciepła
  • oraz mocy pompy ciepła
 

Odpowiedni dobór pompy ciepła o odpowiedniej wydajności jest kluczowy dla zapewnienia niskich kosztów eksploatacyjnych. W przypadku pomp ciepła powietrze-woda, koszty eksploatacyjne zależą od efektywności wymiennika ciepła, który pobiera ciepło z powietrza, a w przypadku pomp ciepła grunt-woda, koszty eksploatacyjne zależą od jakości gruntowej.

Koszty montażu pompy ciepła zależą od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj pompy,
  • ilość wymaganych urządzeń (takich jak kolektory, zbiorniki, etc.),
  • oraz trudność montażu.
  • Doświadczenia instalatora
 

W zależności od tych czynników, koszt montażu pompy ciepła może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Mimo że koszty montażu i eksploatacji pompy ciepła mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania, warto zwrócić uwagę na wiele korzyści, które pompa ciepła niesie ze sobą, takie jak niskie koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie, możliwość uzyskania dofinansowań, ekologiczność i efektywność energetyczna.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ile prądu pobiera pompa ciepła i ile wynosi koszt montażu pompy powietrznej; wszystko jest zależne od różnych czynników, zaczynając od producenta pompy oraz jakości ich urządzeń, a kończąc na elewacji budynku.

Kto serwisuje pompy ciepła?

Firma serwisująca urządzenie powinna być tą samą firmą, która je montowała. Należy pamiętać, że czynnikiem chłodniczym pompy ciepła firmy FLEXIT jest CO2, więc serwis będzię różnił się od tych, które są na F-Gazy. 

Nasi eksperci w dziedzinie pomp ciepła większość problemów mogą rozwiązać zdalnie, ponieważ ciąg pracy pompy ciepła jest zapisywany w chmurze. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie pomóc nawet w ciągu godziny.

Instalacje pomp ciepła - zobacz zdjęcia firm montujących pompy z serii EcoNordic!

Wymogi prawne dot. pomp ciepła

Unia Europejska wprowadziła szereg wymogów dotyczących ogrzewania pompą ciepła, aby poprawić ich efektywność i zwiększyć ich bezpieczeństwo dla użytkowników. Wymogi te są regulowane przez dyrektywę europejską 2009/28/WE oraz dyrektywę 2010/30/UE.

Wymogi te obejmują m.in.:

  • minimalny poziom sprawności sezonowej (SCOP) dla pomp ciepła powietrze-woda, który został ustanowiony na poziomie 3,4 od 1 stycznia 2019 r. oraz na poziomie 3,8 od 1 stycznia 2021 r.;
  • minimalny poziom sprawności sezonowej (SCOP) dla pomp ciepła gruntowo-wodnych, który wynosi 4,5 od 1 stycznia 2019 r. oraz 5,1 od 1 stycznia 2021 r.;
  • minimalne wymagania dotyczące pracy pompy ciepła;
  • minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • wprowadzenie etykiet energetycznych dla pomp ciepła, aby umożliwić użytkownikom porównywanie różnych urządzeń pod kątem ich efektywności energetycznej.
 

W Polsce pompy ciepła są regulowane przez ustawę o efektywności energetycznej z 2013 roku, która zawiera wymogi dotyczące minimalnej sprawności energetycznej dla urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła. Wymagania te są oparte na poziomach określonych przez dyrektywy UE, ale mogą być dostosowane do specyficznych warunków krajowych.

technik rekuperacji flexit

——– CEO FLEXIT

Richard Gundzik

Główny technik FLEXIT odpowiedzialny za rozwój marki w Polsce. Stworzył program szkoleniowy FLEXIT Partner, dzięki któremu nasi partnerzy zapewniają najwyższą jakość instalacji urządzeń wentylacyjnych oraz grzewczych.

ARTYKUŁ SIĘ SPODOBAŁ? PODZIEL SIĘ NIM Z INNYMI!

Czy jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Masz dodatkowe pytania?

flexit-zespol